ورزش درمانی درد گردن

Neck Pain

💡رادیکولوپاتی گردنی به معنی “اختلال عملکرد ریشه عصبی ای که از نخاع گردن وارد دست‌ها می شوند” است. رادیکولوپاتی گردن ممکن است ناشی از بیرون زدگی دیسک گردن، تنگی کانال نخاعی، ساییدگی مهره های گردن، تومور و عفونت‌هایی مانند سل و تب مالت در ناحیه ستون مهره های گردنی باشد.

 ریشه های عصبی گردن مسئول حس، حرکت و قدرت دستهای ما ( از شانه تا نوک انگشتها ) هستند‌.

رادیکولوپاتی گردنی منجر به درد در گردن و بازو  و شاید اختلال در حس و حرکت و رفلکس های عصبی در محدوده ی خاصی در اندام های فوقانی می شود.فرد ممکن است از درد تیرکشنده،  مور مور ، گز گز ، بی حسی، لاغر شدن عضلات، ضعف عضلات و ناتوانی در انجام بعضی از فعالیت ها شکایت کند.

بسیاری اوقات بیماران بدتر شدن درد و علائم با خم کردن سر به سمت بازوی دردناک را گزارش می کنند.به

 

علاوه فعالیت هایی مانند بلند کردن اجسام سنگین، آویزان بودن دست،  سرفه، عطسه، زور زدن، هل دادن و کشيدن اجسام هم می توانند علائم را بدتر کنند.

یکی از ارکان مهم در درمان رادیکولوپاتی گردنی و کلا هر دردی در گردن انجام ورزش درمانی تخصصی زیر نظر فرد متخصص می باشد.بعضی از این ورزش درمانی ها قابلیت انجام در منزل را دارند که در این مقاله به تفصیل آورده شده اند.

 

❌❌قبل از شروع هر ورزشی با پزشکتان مشورت کنید، چون گردن شوخی بردار نیست.

❌❌در صورتی که هر کدام از تمرینات زیر با درد تیرکشنده از گردن به‌سمت بازو یا آرنج و یا دست‌ها همراه بود به هیچ وجه انجام ندهید.

❌❌در صورت وجود هر دردی حین انجام این تمرینات با پزشکتان مشورت کنید.

neck posture

0️⃣Posture correction

اولین و مهمترین  کار اصلاح وضعیت قرار گیری گردن است، به این معنی که “سر به جلو” نباشید.سعی کنید همیشه مراقب وضعیت گردن باشید.گوش ها روی شانه ها قرار گیرند، نه جلوتر از شانه.به علاوه  با کمک توپ های بزرگ ورزشی  یا فوم رول های ورزشی امکان انجام تمریناتی برای کمک بیشتر به اصلاح پاسچر یا وضعیت قرارگیری گردن و شانه ها و کتف انجام داد.

Isometric neck strengthening exercises

1️⃣ Isometric neck strengthening exercises

با گردن صاف بنشینید یا بایستید.

ابتدا با کف دست به پیشانی نیرو وارد کنید، و درمقابل با پیشانی به کف دست فشار بیاورید، به طوری که سر کج نشود و عضلات جلوی گردن سفت شوند. سپس مشابه  این حرکت را با فشار دادن کف دست به پشت سر انجام دهید، سپس با کف دست به گوش راست و سپس به گوش چپ فشار دهید. هر حرکت را ۱۰ ثانیه نگه دارید. و مجموعه حرکات را ۱۰ مرتبه تکرار کنید.

Chin tucks

2️⃣Chin tucks

▪️نشسته(seated):  در حالت نشسته چانه را عقب ببرید و به حلق نزدیک کنید،به طوری که غبغب پیدا کنید. قرار نیست سر را به سمت پایین خم کنید.

▪️خوابیده (supine):  تفاوتی با حالت نشسته ندارد، در هر حالی که راحت تر هستید انجام دهید. در حالت خوابیده وقتی چانه را به حلق نزدیک می کنید عملا

چانه را به سمت زمین فشار می دهید و در این حالت قوس طبیعی پشت گردن صاف می‌شود.۳سِت، در هر سِت ۱۰ تکرار انجام دهید.

3️⃣ Chin tucks and extension, with and without towel

در حالت نشسته قرار بگیرید، ابتدا Chin tucks  را انجام دهید، سپس در حالی که وضعیت چانه را حفظ کرده اید سر را به آرامی به‌ سمت عقب خم کنید، در حد توان و تحمل ، در ابتدا مقدار کمی قادر به خم کردن سر به عقب خواهید بود، به مرور زمان بهتر می‌شود. در صورتی که انجام آن برای شما بسیار دشوار و همراه با درد بود می‌توانید با کمک یک حوله که پشت گردن انداخته اید و دو طرف آن را با دست به سمت جلو کشیده اید،  انجام دهید، مطابق تصویر.

حرکت را ۳ تا‌ ۵ ثانیه نگه دارید  و بین ۱۰ تا ۲۰ مرتبه تکرار کنید.

Scapular pinches

4️⃣ Scapular pinches

در حالت نشسته یا ایستاده قرار بگیرید، دست‌ها آزادانه دو طرف بدن آویزان باشد. سپس کتف ها را عقب و پایین ببرید و از پشت به هم نزدیک کنید. ۳سِت، در هر سِت ۱۰ تکرار انجام دهید.

Upper trapezius stretch

5️⃣ Upper trapezius stretch

در حالت نشسته یا ایستاده قرار بگیرید، سر و گردن را به سمت راست خم کنید و گوش را به شانه نزدیک کنید، ۲۰ ثانیه در این حالت‌ بمانید و سپس  برای سمت چپ تکرار کنید.بین ۵ تا۱۰ مرتبه تکرار کنید.

Levator scapula stretch

6️⃣ Levator scapula stretch

در حالت نشسته یا ایستاده قرار بگیرید، سر و گردن را به سمت راست و کمی جلو خم کنید، یعنی چانه را به ترقوه نزدیک کنید،  نگاه به سمت زیر بغل، ۲۰ ثانیه در این حالت‌ بمانید، سپس برای سمت چپ انجام دهید.بین ۵ تا ۱۰ مرتبه تکرار کنید.

Cervical rotation with towel

7️⃣ Cervical rotation with towel

در حالت نشسته یا ایستاده قرار بگیرید، یک حوله دستی یا پارچه را دور گردن بیندازید. اگر حوله بالای گردن قرار بگیرد چرخش بیشتر به مهره های بالای گردن اعمال می‌شود  و برعکس…

با دست راست انتهای سمت چپ حوله و با دست چپ انتهای سمت راست حوله را نگه دارید.سپس دستی که رو قرار دارد(به طور مثال دست راست ) را بالا بیاورید  و حوله را از روی گونه ی چپ  به‌سمت  راست بکشید، صورت به سمت راست می چرخد، ۲۰ ثانیه نگه دارید، سپس برای سمت مقابل انجام دهید، بین ۵ تا ۱۰ مرتبه تکرار کنید.(به تصویر توجه کنید)

8️⃣ Cervical flexion

به پشت روی زمین دراز بکشید، در حالی که نگاه به سقف وصورت موازی سقف است کمی سر را بالا بیاورید، ۲ تا ۵ ثانیه نگه دارید و سپس روی زمین بگذارید.۳سِت، در هر سِت ۱۰ تکرار انجام دهید.

Wall angels

9️⃣ Wall angels

به دیوار تکیه دهید، به طوری که پاشنه پا کمی از دیوار فاصله داشته باشد.باسن، شانه ها و پشت سر به دیوار چسبیده باشد. آرنج را ۹۰ درجه خم  کنید و پشت دستها  را به دیوار بچسبانید، سپس به آرامی به بالای سر ببرید و پایین بیاورید،  در تمام مدت دستها و سر و تنه به دیوار چسبیده باشد.۳سِت، در هر سِت ۱۰ تکرار انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *